O NAS

Centrum Słowian i Wikingów
JOMSBORG – VINETA WOLIN
godziny otwarcia Skansenu
kwiecień 10.00 – 16.00
maj-czerwiec 9.00-16.00
lipiec – sierpień 10.00 – 18.00
wrzesień – październik 10.00 – 16.00
Bilety: normalny: 11.00 zł , ulgowy: 9,00 zł
Bilety grupowe: normalny: 9 zł; ulgowy: 7 zł
przewodnik 40 zł (ok. 1 godziny)
Płatność TYLKO gotówką
Dla gości Skansenu parking bezpłatny.
Mieszkańcy gminy Wolin (za okazaniem dokumentu potwierdzającego: np. dowodu osobistego wydanego przez Burmistrza Wolina) – wstęp bezpłatny w weekendy (nie dotyczy Festiwalu Słowian i Wikingów).
Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych prezentującą okres wczesnego średniowiecza. Odtwarzanie historii Słowian i Wikingów to pasja i sposób na życie mieszkańców Wolina. Inspiracją powstania Stowarzyszenia i Skansenu były wykopaliska archeologiczne prowadzone w Wolinie już 100 lat temu.
REGULAMIN ZWIEDZANIA SKANSENU W CZASIE EPIDEMII COVID-19
https://jomsborg-vineta.com/skansen-czynny-w-weekendy/
REGULAMIN ZWIEDZANIA SKANSENU
CENTRUM SŁOWIAN I WIKINGÓW
1. Wszystkich zwiedzających zobowiązuje się do zakupu biletu wstępu na teren skansenu i zachowania go do kontroli. Paragon jest jednocześnie biletem.
Bilet ulgowy (za okazaniem dokumentu) przysługuje:
– dzieciom, młodzieży i studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym.
Wstęp bezpłatny przysługuje:
– mieszkańcom Gminy Wolin, za okazaniem dokumentu potwierdzającego (np. legitymacja szkolna, dowód osobisty wydany przez Burmistrza Wolina)
– dzieciom poniżej 5-go roku życia (do piątych urodzin), opiekunom grup zorganizowanych (1 opiekun na 10-ciu uczestników), przewodnikom, pilotom, kierowcom autokarów,
– opiekunom osób niepełnosprawnych wymagających pomocy w poruszaniu się (osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz niewidome).
Biletu wstępu nie można przekazać innej osobie, jeśli rozpoczęło się zwiedzanie.
Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.
Bilety można zakupić najpóźniej pół godziny przed zamknięciem skansenu.
2. Przebywanie na terenie skansenu poza godzinami otwarcia wymaga zgody Zarządu Stowarzyszenia CSiW.
3. Ze względu na położenie skansenu na wyspie otoczonej wodą, strome wały, drewniane schody i drogi (śliskie po deszczu), wysokie progi i niskie wejścia chat należy zachować szczególną ostrożność w czasie zwiedzania.
4. Opiekunowie grup zorganizowanych oraz osoby zwiedzające skansen indywidulanie ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie i bezpieczeństwo swoje i swoich podopiecznych w czasie zwiedzania i w trakcie prowadzonych warsztatów.
5. Dzieci i młodzież mogą przebywać na terenie skansenu wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
6. Ze względów bezpieczeństwa, prowadzonych prac budowlano – konserwatorskich lub w innych szczególnych sytuacjach, dostęp do miejsc i budynków na terenie skansenu może zostać, decyzją Zarządu Stowarzyszenia, ograniczony lub całkowicie wyłączony.
7. Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z niezastosowania się do niniejszego regulaminu oraz poleceń pracowników skansenu.
8. Wszelkie zaistniałe wypadki, niebezpieczne zdarzenia i inne uwagi prosimy niezwłocznie zgłaszać do kasy lub pracownikom skansenu.
9. W przypadku poważnego naruszenia regulaminu (szczególnie przy naruszeniu obiektu lub wyposażenia skansenu) będzie wszczęte postepowanie karne we współpracy w policja.
ZWIEDZAJĄCY MOGĄ:
1. Mogą wchodzić do chat, wszystkiego dotykać, siadać na ławach, kłaść się na łóżkach oraz przymierzać stroje i uzbrojenie znajdujące się na terenie skansenu (bardzo prosimy o odłożenie na miejsce) .
2. Stanowisko do strzelania z łuku udostępnione jest bezpłatnie wszystkim chętnym. Osoby nieletnie mogą strzelać z łuku wyłącznie ze swoim opiekunem.
3. Pracownicy skansenu oraz uczestnicy imprez w strojach historycznych służą swoją wiedzą zwiedzającym. Zadając pytania dowiesz się więcej.
4. Wykonywanie zdjęć i filmowanie w celach prywatnych jest bezpłatne.
5. Osoby fotografujące w celach komercyjnych, naukowych i dokumentacyjnych prosimy o uzyskanie informacji w kasie.
ZABRANIA SIĘ:
1. Zrywania roślin i owoców oraz naruszania obiektów i ogrodzeń,
2. Zwiedzający nie mogą wchodzić na rekonstrukcję bramy.
3. Zwierzęta wprowadzane na teren skansenu muszą być na smyczy. Prosimy również o sprzątanie po swoich pupilach.
4. Użycie gaśnicy bez potrzeby będzie podlegać karze finansowej.
5. Zabronione jest używanie otwartego ognia.
6. Za bramą wjazdową na teren skansenu obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu .
Prosimy o wyrzucanie śmieci do pojemników znajdujących się na terenie skansenu.
KAŻDA OSOBA PRZEBYWAJĄCA NA TERENIE SKANSENU WYRAŻA ZGODĘ NA UTRWALENIE JEJ WIZERUNKU PRZEZ STOWARZYSZENIE CSIW DLA CELÓW DOKUMENTACJI ORAZ PROMOCJI LUB REKLAMY SKANSENU.
ZWIEDZAJĄCY, KUPUJĄC BILET, ZOBOWIĄZUJE SIĘ DO PRZESTRZEGANIA NINIEJSZEGO REGULAMINU ORAZ PODPORZĄDKOWANIA UWAGOM, PROŚBOM I POLECENIOM WYDAWANYM PRZEZ PRACOWNIKÓW SKANSENU.

Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA WOLIN
to Skansen usytuowany na nabrzeżu rzeki Dziwna
Znajduje się tutaj kilkanaście obiektów- replik wczesnośredniowiecznego Wolina (dziś liczba obiektów to 27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe).

Projekt Skansenu obejmuje wielokierunkowe działania:
*budowa kolejnych chat i bram (docelowo mają być 4 bramy);
*powstanie stoczni szkutnictwa historycznego zajmującej się budową replik słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek;
*utworzenie warsztatów nauki ginących zawodów, takich jak: ciesielstwo, układanie dachu ze strzechy, szkutnictwo, kowalstwo, mających na celu tworzenie nowych miejsc pracy;
*utworzenie warsztatów z pokazami produkcji (o charakterze edukacyjnym) oraz wytwórczości kopii zabytków archeologicznych (o charakterze komercyjnym) w zakresie: jubilerstwa, obróbki bursztynu, garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, mincerstwa, snycerstwa, produkcji dziegciu, skórnictwa, rogownictwa.
Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych prezentującą okres wczesnego średniowiecza. Odtwarzanie historii Słowian i Wikingów to pasja i sposób na życie mieszkańców Wolina. Inspiracją powstania Stowarzyszenia i Skansenu były wykopaliska archeologiczne prowadzone w Wolinie już 100 lat temu.
Kto ty jesteś? Wolinianin.
Wolin do niedawna był małym popegeerowskie miasteczkiem, nie było tu prawie nic. To PRAWIE to historia jednego z największych i najbogatszych miast wczesnośredniowiecznej Europy.
Odtwarzanie historii Wolina sprzed 1000 lat – to nasza pasja i sposób na życie.
Ponad 100 lat temu w Wolinie rozpoczęto wykopaliskowe badania archeologiczne. Od tamtej pory archeolodzy odkrywają wspaniałe pozostałości czasów świetności Wolina. I tak, jak w większości miast, zabytki lądują w muzeach, a historia, w najlepszej sytuacji, żyje tylko na papierze. Nam, współczesnym mieszkańcom Wolina, drogę do wskrzeszenia dawnych dziejów naszego miasta, wskazali w 1993 roku Duńczycy, którzy od niemal 40 lat odtwarzają historię wikingów – piratów z północy. Zorganizowali oni I Festiwal Wikingów w Wolinie, aby pokazać, jak można wykorzystać oraz zaprezentować historię miasta i regionu. Uczestnikami pierwszych edycji festiwalu byli Duńczycy, Anglicy i Niemcy. Dopiero kilka lat później paru mieszkańców Wolina, miłośników historii, podjęło nieśmiałe kroki w przeszłość, tworząc zarazem niewielka grupę historyczną „Dziedzictwo Wolina”. Pomagaliśmy przy organizacji kolejnych wolińskich festiwali, a także rozpoczęliśmy poszukiwania innych miejsc prezentujących dawną tradycję i kulturę. Pierwszym takim miejscem był niedaleko położony Ukranenland, skansen w niemieckim mieście Torgelow; drugim – Biskupin. Potem zaczęły się wyjazdy (całymi rodzinami) do dalszych miejsc historycznych i skansenów w Europie: Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia, Wyspa Man. Zaczęły się też marzenia, aby podobną rekonstrukcję zbudować w Wolinie.
W celu sformalizowania działań wolińskiej grupy pasjonatów w 2002 roku zarejestrowaliśmy organizację pozarządową – Stowarzyszenie „Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jómsborg Vineta” z siedzibą w Wolinie. Osoby zrzeszone w naszym stowarzyszeniu to ludzie różnych zawodów, takich jak: strażak, ślusarz, urzędnik, ratownik pogotowia, sprzedawczyni, konserwator, rolnik itd. Nie trzeba być z wykształcenia archeologiem czy historykiem, żeby zajmować się archeologią eksperymentalną i mieć szeroką wiedzę na temat własnego miasta i czasów wczesnego średniowiecza. Wystarczy pasja, wytrwałość w pozyskiwaniu wiedzy i umiejętności.
Wykorzystując coraz liczniejsze kontakty z „wikingami”, zaczęliśmy podróżować, zyskując nowe doświadczenia i jednocześnie podpatrując, jak inni odtwarzają zabytki i rekonstruują „swoje miasta”. Bogatsze były nasze doświadczenia, liczniejsze spostrzeżenia, ale też z większą rezerwą i surowszym okiem patrzyliśmy na otaczający nas historyczny świat. Większy był jednak respekt dla tego co pracochłonne i godne uwagi.
Budowa skansenu jest naszym głównym, ale nie jedynym celem. Korzystając z szerokich możliwości, jakie daje nam zrekonstruowana osada, realizujemy różne projekty, w tym również społeczne, skierowane do mieszkańców miasta i gminy Wolin.
Od 2002 roku zrealizowaliśmy ok. 40 projektów. „Centrum Słowian i Wikingów” odwiedza rokrocznie ok. 70 tysięcy turystów z Polski oraz zagranicy. Skansen okrzyknięto jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych naszego województwa, zdobył on także wiele nagród i wyróżnień. Festiwal Słowian i Wikingów stał się jedną z największych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie, a uczestniczą w nim ludzie z 30 krajów.
Mamy nadzieję, że te wszystkie działania nie tylko rozpropagują historię naszego miasta i wiedzę o czasach jego świetności, ale także pokażą wszystkim, że czasem, aby żyć ciekawie, wystarczy „szalony pomysł jeszcze bardziej szalonych ludzi”.
Mówiąc językiem urzędowym: realizujemy cele statutowe organizacji pozarządowej, a mówiąc normalnie: realizujemy swoje marzenia.
Projekty
ROZWÓJ PRODUKTU TURYSTYCZNEGO Gminy Wolin poprzez rekonstrukcję umocnień obronnych Wolina z IX-XII wieku w ramach działalności stowarzyszenia „Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta”.
Zakończona została budowa nowego odcinka obwodnicy…, czyli wałów obronnych wraz z drewnianą palisadą. Plan budowy „Centrum Słowian i Wikingów” zakłada stworzenie rekonstrukcji umocnień obronnych na kształt nieregularnej podkowy, dochodzącej z obu końców do brzegu cieśniny Dziwny. Palisada ta, tak jak i wszystkie obiekty w skansenie, zbudowana została na podstawie wykopaliskowych badań archeologicznych z terenu Wolina. Zrekonstruowany typ umocnień obronnych jest wzorowany na znaleziskach odkrytych na Starym Mieście, w wykopie nr 5 oraz identycznych luźnych elementach odkopanych na Południowym Przedmieściu. Datowania dendrochronologiczne ich szczątków wykazały, że wzniesiono je na samym początku X stulecia.
Powyższy typ konstrukcji obronnej tworzyła umieszczona na szczycie wału palisada, wykonana z obciosanych, przepołowionych bali. W dolnej części były wycięte trzpienie, za pomocą których pale palisady mocowano w poziomych legarach z wyciętymi otworami o kwadratowym przekroju, dopasowanymi do kształtów trzpieni pionowych pali. Oryginalne, zakonserwowane pozostałości palisady, na których wzorowana jest rekonstrukcja są prezentowane na wystawie w wolińskim muzeum. Budowa umocnień zrealizowana została w ramach projektów zgłoszonych do Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Szczeciński” i współfinansowana przez Unię Europejską, ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.
ODTWORZENIE NABRZEŻA ekspozycyjnego według zasad pierwotnego budownictwa Słowian i Wikingów wzdłuż cieśniny Dziwny.
Projekt budowy rekonstrukcji nabrzeża przeprowadzono na podstawie trzech rodzajów wczesnośredniowiecznych konstrukcji umocnień nabrzeży portowych i przystani dla łodzi, odkrytych podczas wykopaliskowych badań archeologicznych w Wolinie. Najstarsza pochodzi z końca IX stulecia, a odkopano ją na Starym Mieście, w wykopie nr 8. Było to nabrzeże portowe zbudowane z dębowych dranic wbitych w dno rzeki jedna przy drugiej. Pionowe dranice były dodatkowo wzmocnione systemem podtrzymujących je poziomych odciągów. Na Osadzie Południowej przy Wzgórzu Wisielców, w wykopie nr 3 odkopano przystań zbudowaną z plecionkowych ścianek, wzmocnionych dodatkowo szczątkami wraku łodzi. Przystań wzniesiono w latach 60 tych X wieku. Kolejne nabrzeże portowe odkryto w dzielnicy Ogrody, w wykopie nr 2. Była to keja, którą tworzyły liczne pionowe pale wbite w dno, pomiędzy
które układano poziome okrąglaki, dranice, belki i szczątki wraków łodzi. Całość wzmocniono odciągami zakotwiczonymi w gruncie. Wiek tej konstrukcji określono na schyłek X i 1 połowę XI stulecia Operacja współfinansowana przez Unię Europejską, ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.
Projekt budowy rekonstrukcji nabrzeża przeprowadzono na podstawie trzech rodzajów wczesnośredniowiecznych konstrukcji umocnień nabrzeży portowych i przystani dla łodzi, odkrytych podczas wykopaliskowych badań archeologicznych w Wolinie. Najstarsza pochodzi z końca IX stulecia, a odkopano ją na Starym Mieście, w wykopie nr 8. Było to nabrzeże portowe zbudowane z dębowych dranic wbitych w dno rzeki, jedna przy drugiej. Pionowe dranice były dodatkowo wzmocnione systemem podtrzymujących je poziomych odciągów. Na Osadzie Południowej przy Wzgórzu Wisielców, w wykopie nr 3 odkopano przystań zbudowaną z plecionkowych ścianek, wzmocnionych dodatkowo szczątkami wraku łodzi. Przystań wzniesiono w latach 60 tych X wieku. Kolejne nabrzeże portowe odkryto w dzielnicy Ogrody, w wykopie nr 2. Była to keja, którą tworzyły liczne pionowe pale wbite w dno, pomiędzy które układano poziome okrąglaki, dranice, belki i szczątki wraków łodzi
Całość wzmocniono odciągami zakotwiczonymi w gruncie. Wiek tej konstrukcji określono na schyłek X i 1 połowę XI stulecia Operacja współfinansowana przez Unię Europejską, ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.
Nagrody
Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg-Vineta jest laureatem wielu nagród:
2017
– Nagroda za miód pitny Trójniak Leśny Woliński w prestiżowym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, organizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP
2015
– Gryf Turystyczny – Nagroda przyznana przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną w partnerstwie z Województwem Zachodniopomorskim oraz Forum Turystyki
2014
– Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
- Grand Prix na międzynarodowym konkursie Film Art & Tourism Festival dla filmu „Miasto Zatopionych Bogów” z cyklu „Tajemnice początków Polski” w reżyserii Zdzisława Cozaca. Film realizowany w koprodukcji z TVP Historia, dofinansowywany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów. Większość scen kręcona była w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie
2013
– Lider Ekonomii Społecznej w kategorii PODMIOT EKONOMII SPOŁECZNEJ
– Światowid Woliński – nagroda Burmistrza Wolina
2012
– Nominacja do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej
– Turystyczne Odkrycia 2012 w kategorii Atrakcje dla dzieci konkurs organizowany przez POT oraz Gdańsk Travel na portalu Targi Turystyczne Online – wyróżnienie
– Półfinał prestiżowego, międzynarodowego konkursu „6 cudów Morza Bałtyckiego”. Z 65 ciekawych miejsc i miast z krajów wokół Bałtyku do półfinału internetowego konkursu wybranych zostało 33, z czego 9 z Polski. W tym Centrum Słowian i Wikingów z Wolina.
– Perły w Koronie: Centrum Słowian i Wikingów – JEDNA Z 10 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH
2011
– Nominacja do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej
– Perły w Koronie: Festiwal Słowian i Wikingów – WYDARZENIE SEZONU
Centrum Słowian i Wikingów – JEDNA Z 10 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI
TURYSTYCZNYCH
2010
– Sposób na Sukces 2010 – nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
– Wawrzyn Polskiej Turystyki 2010 – nagroda Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Turystyki i ALMANER Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przewodnicząca kapituły konkursowej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
2009
– Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego – Nagroda w Konkursie Gospodarczym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2009
– Centrum Słowian i Wikingów na liście „POLSKA = 101. Ludzie, miejsca, dzieła oraz zjawiska, którymi Polacy mogą się pochwalić przed światem”
2008
– Nagroda w Powiatowym Kamieńskim Konkursie Gospodarczym w kategorii Produkt Turystyczny Roku 2008
– Nagroda w Konkursie Gospodarczym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2008
2007
– Nagroda w Konkursie Gospodarczym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2007

ZWIEDZANIE

Oferta dla szkół
Warsztaty
Warsztaty rozpoczynają się krótkim zwiedzaniem skansen, wprowadzeniem w historię Wolina i okres wczesnego średniowiecza. Następnie grupa dzielona jest na drużyny i każda z nich bierze udział w zajęciach: lepienie z gliny, produkcja filcu, pisanie gęsim piórem, bieg wojownika lub musztra wczesnośredniowieczna, strzelanie z łuku. Każdy otrzymuje także poczęstunek w postaci podpłomyka z marmoladą, miodem lub serem z czosnkiem i ziołami, piernika wypiekanego w piecu chlebowym oraz herbatę ziołową.
Gra terenowa
Uczestnicy wprowadzani są w tematykę wczesnośredniowiecznych wierzeń słowiańskich oraz skandynawskich i zasady gry, a następnie grupa dzielona jest na drużyny.
Celem podchodów jest zebranie przez każdą z drużyn 6 run od mitycznych bogów, którzy ukryli się pod postacią rzemieślników poruszających się po skansenie. Drużyny muszą odszukać bogów, odgadnąć ich imiona i wykonać u nich zadania (z zakresu dawnych rzemiosł lub sprawnościowe). Zdobyte w ten sposób runy utworzą odpowiedź – nazwę legendarnego miasta, którego mieszkańców uczestnicy gry muszą uratować przed zagładą.
Wygrywa drużyna która pierwsza odkryje ukryty wyraz i wykrzyczy go ze szczytu bramy. Gra kończy się wtedy gdy wszystkie drużyny zdobędą prawidłowe runy i wykonają wszystkie zadania.
Każdy otrzymuje także poczęstunek w postaci podpłomyka z marmoladą, miodem lub serem z czosnkiem i ziołami, piernika wypiekanego w piecu chlebowym oraz herbatę ziołową.
Gry i zabawy „historyczne”
Specjalnie przygotowany „historyczny” plac zabaw dostarczy wiele radości i śmiechu wszystkim małym i dużym. Zapraszamy do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.
Czas: ok. 2 godziny
22 PLN od osoby (bilet ulgowy) – cena dla szkół, obozów, kolonii i
innych grup zorganizowanych – dziecięcych lub młodzieżowych.
Opiekunowie grupy, pilot,
kierowca – zwiedzanie oraz poczęstunek bezpłatne.
Kiełbaski
Zapraszamy także do skorzystania z oferty dla grup zorganizowanych i zamówienia kiełbasek pieczonych na grillu opalanym drewnem i przygotowywanych przez pracownika skansenu (na życzenie grupy istnieje także możliwość przygotowania ogniska, tak aby grupa mogła sobie sama upiec zakupione u nas kiełbaski)
W cenę wliczone jest: pieczona kiełbasa, chleb, ketchup, musztarda, ekologiczne tacki i sztućce.
Cena 8 zł/porcja
Dodatkowe posiłki z dawnej kuchni – do uzgodnienia
Jeśli masz mniej czasu, po prostu przyjedź zwiedzić „Centrum Słowian i Wikingów” w Wolinie. Zwiedzanie osady „historycznej” – rekonstrukcji zabudowań mieszkalnych i
rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza – od IX do XI wieku:
9 PLN (ulgowy 7 PLN) od osoby + 40 PLN przewodnik (dla całej grupy) – cena zwiedzania dla grup zorganizowanych. Opiekunowie grupy, pilot, kierowca – zwiedzanie bezpłatne. Czas zwiedzania: ok. 1 godziny.
Oferta dla grup zorganizowanych
Warsztaty
Warsztaty rozpoczynają się krótkim zwiedzaniem skansen, wprowadzeniem w historię Wolina i okres wczesnego średniowiecza. Następnie grupa dzielona jest na drużyny i każda z nich bierze udział w zajęciach: lepienie z gliny, produkcja filcu, pisanie gęsim piórem, bieg wojownika lub musztra wczesnośredniowieczna, strzelanie z łuku. Każdy otrzymuje także poczęstunek w postaci podpłomyka z marmoladą, miodem lub serem z czosnkiem i ziołami, piernika wypiekanego w piecu chlebowym oraz herbatę ziołową.
Gra terenowa
Uczestnicy wprowadzani są w tematykę wczesnośredniowiecznych wierzeń słowiańskich oraz skandynawskich i zasady gry, a następnie grupa dzielona jest na drużyny.
Celem podchodów jest zebranie przez każdą z drużyn 6 run od mitycznych bogów, którzy ukryli się pod postacią rzemieślników poruszających się po skansenie. Drużyny muszą odszukać bogów, odgadnąć ich imiona i wykonać u nich zadania (z zakresu dawnych rzemiosł lub sprawnościowe). Zdobyte w ten sposób runy utworzą odpowiedź – nazwę legendarnego miasta, którego mieszkańców uczestnicy gry muszą uratować przed zagładą.
Wygrywa drużyna która pierwsza odkryje ukryty wyraz i wykrzyczy go ze szczytu bramy. Gra kończy się wtedy gdy wszystkie drużyny zdobędą prawidłowe runy i wykonają wszystkie zadania.
Każdy otrzymuje także poczęstunek w postaci podpłomyka z marmoladą, miodem lub serem z czosnkiem i ziołami, piernika wypiekanego w piecu chlebowym oraz herbatę ziołową.
Gry i zabawy „historyczne”
Specjalnie przygotowany „historyczny” plac zabaw dostarczy wiele radości i śmiechu wszystkim małym i dużym. Zapraszamy do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.
Czas: ok. 2 godziny
30 PLN od osoby (22 PLN od osoby bilet ulgowy)
– cena dla szkół, obozów, kolonii i
innych grup zorganizowanych – dziecięcych lub młodzieżowych.
Opiekunowie grupy, pilot,
kierowca – zwiedzanie oraz poczęstunek bezpłatne.
Kiełbaski
Zapraszamy także do skorzystania z oferty dla grup zorganizowanych i zamówienia kiełbasek pieczonych na grillu opalanym drewnem i przygotowywanych przez pracownika skansenu (na życzenie grupy istnieje także możliwość przygotowania ogniska, tak aby grupa mogła sobie sama upiec zakupione u nas kiełbaski)
W cenę wliczone jest: pieczona kiełbasa, chleb, ketchup, musztarda, ekologiczne tacki i sztućce.
Cena 8 zł/porcja
Dodatkowe posiłki z dawnej kuchni – do uzgodnienia
Jeśli masz mniej czasu, po prostu przyjedź zwiedzić „Centrum Słowian i Wikingów” w Wolinie. Zwiedzanie osady „historycznej” – rekonstrukcji zabudowań mieszkalnych i
rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza – od IX do XI wieku:
9 PLN (ulgowy 7 PLN) od osoby + 40 PLN przewodnik (dla całej grupy) – cena zwiedzania dla grup zorganizowanych. Opiekunowie grupy, pilot, kierowca – zwiedzanie bezpłatne. Czas zwiedzania: ok. 1 godziny.
Lekcje żywej historii. Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej
Zwiedzając rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza – od IX do XI wieku, można zobaczyć jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali.
We wnętrzach chat o różnej konstrukcji można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Warsztaty archeologii eksperymentalnej tym różnią się od normalnego muzeum czy skansenu, że wszystkie eksponaty i całe wyposażenie można nie tylko oglądać, ale także dotykać, samodzielnie wypróbować działanie różnych narzędzi czy siadać na „historycznych” krzesłach, położyć się na łóżku, czyli po prostu na chwilę przenieść się w czasy dawnych Słowian i wikingów.
Pokazy i nauka dawnych rzemiosł:
W czasach wczesnego średniowiecza wszystko, począwszy od najdrobniejszych przedmiotów codziennego użytku, jak choćby igła do szycia, po budowę domów mieszkalnych było wykonywane ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi. Pomimo szeroko rozwiniętego handlu wyrobami rzemieślników, większość, na co dzień niezbędnych rzeczy i produktów było robione własnoręcznie.
W „Centrum Słowian i Wikingów” zwiedzający może nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków sprzed 1000 lat
Oferta dla turystów indywidualnych
Zwiedzanie „Centrum Słowian i Wikingów” w Wolinie jest możliwe również indywidualnie
w godzinach otwarcia:
kwiecień 10.00-16.00
maj – czerwiec 10.00 – 16.00
lipiec – sierpień 10.00 – 18.00
wrzesień – październik 10.00 – 16.00
Zwiedzanie osady „historycznej” – rekonstrukcji zabudowań mieszkalnych i
rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza – od IX do XI wieku:
11 PLN (9 ulgowy PLN) od osoby
dla chętnych zwiedzanie z przewodnikiem (40 PLN) po wcześniejszej rezerwacji.
Płatność TYLKO gotówką
Czas zwiedzania z przewodnikiem: ok. 1 godziny.
Rejsy łodzią
„Centrum Słowian i Wikingów” w Wolinie ma własną łódź “Orzeł Jumnie”.
Łódź jest wierną repliką pradawnego statku wikińskiego. Rejsy łodzią są możliwe przy odpowiednich warunkach pogodowych.
„Orzeł Jumne”
Długość – 12,10 m
Szerokość – 2,75 m
Zanurzenie – 1,6/0,45 m
Powierzchnia żagla – 40,0 m2
Maszt – 11,5 m
Wiosła – 10 szt.(5 par)
Załoga – 12 osób
Armator: Centrum Słowian i Wikingów Wolin
Orzeł Jumne i historyczne rejsy
Replika łodzi słowiańskiej z I-szej połowy XII wieku, znalezionej w okolicy Kamienia Pomorskiego zbudowana w historycznej stoczni przy skansenie w Torgelow, w ramach międzynarodowego programu LAGOMAR (Interreg IIIb), koordynowanego przez Uniwersytet w Rostoku. Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów było partnerem przybudowie tej rekonstrukcji i w ramach porozumienia z Torgelow, łódź stacjonuje w Wolinie i stąd też rozpoczyna swoje rejsy. Jednostka jest wyposażona na żeglugę bałtycką i dzięki temu załoga może żeglować po szerokich wodach morskich.
Od 2009 roku łódź odwiedziła już kilkadziesiąt portów, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, Szwecji, Danii, w tym też i na Bornholmie, czyli Bałtyk, cieśnina Kattegat i Zalew Szczeciński. Przepłynęła w ten sposób parę tysięcy mil morskich. Kapitanem łodzi jest Jarek „Jerry” Bogusławski, a załogę stanowią różne grupy historyczne z Polski, Czech lub Rosji.
Stąd właśnie, a dokładnie z Moskwy jest grupa wikingów „Silver Wolf”, która brała udział w rejsach po Bałtyku i Cieśninie Kattegat. Żeglowanie repliką łodzi słowiańskiej stało się ich olbrzymią pasją i wspaniałym doświadczeniem. Sztormy, burze, deszcze i piekący skwar nie rozpieszczają ludzi morza. Zwłaszcza jeśli pływają w strojach historycznych, drewnianą, odkrytą łodzią na wiosłach lub żaglu (jeśli sprzyja im wiatr), ale bez silnika. Gotują również tak, jak żeglarze 1000 lat temu, czyli w żelaznej „misce” zawieszonej w łodzi pali się ogień, a nad nim gotuje się jedzenie.
Za każdym razem kiedy łódź ta zawija do kolejnego portu wzbudza ogromną sensację i niedowierzanie, że taką łupiną można pływać. Sami załoganci twierdzą, że nie wiedzieli, iż człowiek może tyle wytrzymać i jak bardzo zgrana i zżyta musi być załoga, aby bezpiecznie wrócić z rejsu. Rejsy te są zarówno formą archeologii eksperymentalnej i dzięki nim dowiadujemy się wiele o wczesnośredniowiecznym żeglarstwie.
Jest to także ogromna promocja dla Centrum Słowian i Wikingów, miasta Wolina oraz całego regionu. W wielu portach lokalni dziennikarze robią z załogą wywiady, a ludzie zainteresowani jednostką otrzymują foldery i ulotki o wolińskim skansenie oraz historii i badaniach archeologicznych tego miasta.
Najnowszym dokonaniem „Orła Jumne” jest przepłynięcie z Dziwnowa do Szwecji (120 mil) w niecałe 24 godziny. Życzymy dalszych pomyślnych wiatrów.
Z dziennika pokładowego Jerrego, czyli rejsy „Orła Jumne”:
Jutro ruszamy w południe do Peenemunde. Może uda się wrócić do Wolina przez Dziwnów?
Dookoła wysp Uznam i Wolin? W Penemunde jesteśmy po dwóch godzinach. Robimy
cyrkulację w głównym porcie, ale miejsca nie ma. (…) Na wiosłach przechodzimy do kolejnej
przystani – Peenemunde Nord. Stoimy w dawnej bazie Kriegsmarine, a potem Krasnej Fłoty i
DDR. Hafenmajster daje aktualną prognozę: wiatr (…) 6-7 0 B, potem 7-8 w porywach 9. To
już sztorm. Do tego śnieg, śnieg z deszczem i temp. 4 o C. Noc była potwornie zimna. Rano
palimy ognisko i grzejąc się zastanawiamy, co robić? Opłynięcie wysp nierealne, sukcesem
będzie powrót do Wolina w sobotę. (…) Ja zostałem i narzekam u hafenmajstra na zimno. To
wy nie macie ogrzewania? – dziwi się.
Ruch jak na przysłowiowej Marszałkowskiej. To jedyna droga z Cieśnin Duńskich i Kanału
Kilońskiego na Bałtyk i z powrotem. Przechodzimy tuż za rufą promu Stena-Line. Jego
szalupy są większe od nas. Stanowimy dużą atrakcję, pasażerowie wiszą wręcz na burcie z
aparatami, a duński Gedser widać na horyzoncie. Cumujemy o 20.45 w porcie rybackim. Do
mariny po ciemku, przez mielizny, zabrakło mi odwagi. Wczorajsze błądzenie było niezłą
nauczką. Jak się potem okazało, tam też nie było miejsca dla nas. Pomimo późnej pory ciągną
na nabrzeże wycieczki oglądaczy. A kto? A skąd? A dokąd? (…) W portowej tawernie
wieszamy plakat wolińskiego festiwalu, za co można podładować telefony.
Pod pełnym żaglem pchamy się w górę Guldborgsundu. (…)Wciskamy się w coraz węższy
nurt i tak „po meblach”, od bojki do bojki, suniemy pod most w Nykoping. Niestety opada, jak
mamy do niego tak z pół mili. Ale wprawa czyni mistrza. Płynnie ruszają cztery wiosła,
reszta zrzuca żagiel, odpina reję i kładzie maszt. Łódź tylko nieznacznie zwolniła pod mostem
i już stawiamy maszt, reja na miejsce i żagiel w górę. Dostajemy z mostu oklaski za sprawne
działanie. Widać że Duńczycy to potomkowie Wikingów.
Nie ma na co czekać, jedziemy dalej. Maszt w dół i za most, a dalej pod żaglem. Dobrze szło
prawie do 01.00 w nocy i zaczęło szkwalić. Żagiel w dół i jeszcze 2 godziny próbujemy
walczyć na wiosłach przy bocznej fali. O trzeciej kapitulujemy i rzucamy kotwicę około mili
na S od wyspy Omo. Rzuca nami jak pies flakiem i tak zaczyna się choroba morska. Dobrze,
że tylko jeden składa hołdy Neptunowi.
(…)Na odchodnym wyłudzamy trochę drewna opałowego, bo nasz zapas z Wolina na
ukończeniu. Mina przewodnika bezcenna. Myślał, że mamy kuchnię gazową. Wachta dyżurna
robi obiad, reszta pracowicie rżnie drewno, rąbie na szczapki i pakuje do zęzy.
Rano o schodzimy z kotwicy i tak jak wczoraj: wiosła, żagiel w górę, żagiel w dół, kotwica,
odpoczynek, wiosła i tak na okrągło do samego Gedser. Załoga w manewrach kotwicznych
osiąga mistrzostwo. Przed 20 00 jesteśmy w Gedser. (…) Załoga rano sprawnie klaruje łódź i
już przed szóstą jedziemy na wiosłach. (…) żagiel w górę. Wiatr próbuje nas docisnąć do
cypla, a tam wredne kamienie. Rad nie rad, podpieramy się wiosłami, a kiedy jęzor płw.
Gedser został za rufą, puszczamy refy i jazda. Dobrze „żarło” tak do 14 00, potem pomalutku
bujaliśmy się do trawersu miejscowości Zingst i wiatr zdechł całkiem. Przysłowiowa cisza
przed burzą. Zapis o 17 10 jest ostatnim, jaki dało się zrobić! Wał czarnych, niskich chmur za
nami zwiastował pandemonium. Ja już takie rzeczy przeżywałem, tyle że na innych
jednostkach. Żagiel zrzucony, co tylko się dało zabezpieczyliśmy przed deszczem, wybraliśmy
też wodę z zęzy. Mobilizacja była pełna i słusznie. Pierwsze uderzenie wiatru prawie wcisnęło
nas we wodę, a za moment ulewny deszcz. Uderzenia kropel aż bolały. Burza wręcz
modelowa, jak w podręczniku: „W burzy następuje odkręcenie się wiatru o 180 o ”. Teraz
mamy „w mordę wind”, a widoczność prawie zero i noc przed nami. Głębokości też
zniechęcają do kotwiczenia. (…) Wszystkie wiosła były w ruchu do 5 rano!!! Bez chwili
odpoczynku 12 godzin zginania się!
Z fantazją postanawiamy opłynąć Wyspę Grodzką. Ruszamy na wiosłach wzdłuż Łasztowni ze
śpiewem. Z mijanych jachtów i z brzegu dostajemy oklaski, co dopinguje załogę. Za zakrętem
stawiamy żagiel i pełnym wiatrem płyniemy z pieśnią na ustach wzdłuż Wałów Chrobrego.
Owacje z brzegu i z cumujących jednostek wielkie.
Wykaz odbytych rejsów w 2016 roku:
Warsztaty wiosenne od 29 kwietnia – 03 maja 2016
W tych dniach odbyły się warsztaty żeglarskie z pływania średniowieczną łodzią i obsługi jej takielunku. Zajęcia warsztatowe odbywały się w cieśninie Dziwnej do Sierosławia
i z powrotem oraz manewry przy Wzgórzu Wisielców
Było 10 uczestniczek, w tym szkieletowa załoga na rejs w sierpniu.
I.
Termin rejsu: 12.06 – 18.06.2016 r.
Załoga w składzie: Jarosław “Jerry” Bogusławski, Czesi: Grimm Dalibor, Juricek Daniel, Hlavacka Miroslav, Jelinek Radimir, Keclik Milosz, Jarko Iwo, Jarko Michal, Novak Lubomir, Warmuza Martin.
Trasa rejsu:
Wolin – Wolgast – Peenemunde Nord – Sasnitz – Wolgast – Wolin
II
Termin rejsu: 15.08 do 02.09. 2016 r
Załoga w składzie: Jarosław “Jerry” Bogusławski, Marek Broniszewski, Zygmunt Piekarek,
Morskie Suki: Agnieszka Dobrzycka, Aleksandra Nigbor, Teresa Tomczak, Ludmiła Semeniuk, Anna Roślewska, Isabella Żołędziewska, Natalia Momot, Barbara Rosiak
Trasa rejsu: Z Winety do Vinety
Wolin – Ueckermunde – Wolgast – Glewitz – Stralsund – Barth – Danholm – Stralsund – Dziwnówek – Kamień Pomorski – Wolin
III
Termin rejsu: 10.09 – 18.09.2016 r.
Załoga w składzie: Jarosław “Jerry” Bogusławski, Maciej Janiszewski, Jarosław Kubacki, Małgorzata Kubacka, Grzegorz Piotrowski, Michał Prokopiak, Piotr Rogalski, Łukasz Dutkiewicz, Tomasz Tomala, Konrad Skopczyński
Trasa rejsu:
Wolin – Wolgast – Peenemunde – Wolgast – Ueckermunde – Nowe Warpno – Wolin
W czasie pobytu w Ueckermunde odwiedził nas burmistrz Torgelow i zaprosił z wizytą na młodszą siostrę “Orła Jumne”, kogę “Uckra”. Prezentowaliśmy tam naszą tablicę informacyjną i pomagaliśmy przy manewrowaniu żaglem. Wszystko nagrywała lokalna, niemiecka telewizja
Po za w/w rejsami łódź brała udział w wolińskich warsztatach i festiwalu Słowian i Wikingów z załogami zmiennymi
W sumie w roku 2016 łódź odwiedziła 11 portów w tym 4 wielokrotnie: Wolgast 5x, Stralsund 2x, Ueckermunde 2x, Peenemunde 2x.
W rejsach wzięło udział 29 uczestników (nie są wliczani uczestnicy warsztatów majowych i lipcowych)

WARSZTATY ARCHEOLOGII EKSPERYMENTALNEJ 25.07-2.08.2020 r.
Wyjątkowo przedłużone Warsztaty (z powodu odwołania Festiwalu). W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosł i warsztatów: od garncarstwa po snycerstwo, od produkcji filcu po odlewnictwo. Spotkanie tematyczne dofinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego
W 2019 roku w czasie Warsztatów było tak:
Jak co roku, na tydzień przed Festiwalem Słowian i Wikingów, do Wolina zjechali się odtwórcy historii, aby poznawać tajniki wczesnośredniowiecznych rzemiosł, przekazywać swoją wiedzę, albo właśnie zdobywać nowe doświadczenia. Zarówno uczestnicy warsztatów, jak i odwiedzający w tym czasie skansen turyści mogli znaleźć coś ciekawego dla siebie.
A przekrój warsztatów był imponujący, od witraży po dymarki i kowalstwo, czy też od przędzenia nici jedwabnych z kokonów jedwabników po produkcję dziegciu, budowę łodzi, tkanie, farbowanie, odlewnictwo, powroźnictwo, garncarstwo, wyrób maści, dawną medycynę, warsztaty śpiewu i wiele innych.
Wiele atrakcji czekało również na najmłodszych, a w tym historyczne opowieści, obrzędy, czy musztra.
Impreza dofinansowana została przez Województwo Zachodniopomorskie.
Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej 2020
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM W ZAKŁADCE “AKTUALNOŚCI”
Dymarki
Na warsztatach hutniczych zapoznać się można z technologią produkcji żelaza w piecach dymarskich będących rekonstrukcjami pieców używanych we wczesnym średniowieczu na obszarze centralnej i północnej Europy. Produkcja żelaza to nie tylko sam proces wytopu ale również szereg innych czynności takich jak przygotowanie rudy, budowa pieca czy wstępna obróbka uzyskanej bryły żelaza. Podstawowym budulcem pieców jest specjalnie przygotowana glina będąca mieszaniną gliny, piasku oraz sieczki roślinnej. Przed wytopem piec musi być wysuszony co uzyskuje się paląc w nim drewnem. Przygotowanie rudy obejmuje jej wzbogacenie. Surową rudę darniową praży się w ognisku w wyniku tego zabiegu zostaje usunięta woda oraz zachodzi przemiana wodorotlenków żelaza w tlenki żelaza. Następnie wyprażona ruda jest płukana w celu usunięcia niepożądanych zanieczyszczeń. Sam proces produkcji żelaza trwa od 7 do 10 godzin, w tym czasie piec zasypuje się naprzemiennie porcją rudy oraz porcja paliwa, które w tym przypadku stanowi węgiel drzewny, nieustannie należy również wtłaczać powietrze przy pomocy miechów. Po zakończeniu procesu wytopu, uzyskana łupa żelazna zostanie poddana przeróbce, która pozwoli uzyskać materiał nadający się do kucia.


GALERIA

KONTAKT
Kontakt
|
|
![]() |
![]() Adres Skansen Wyspa Ostrów Adres Do Korespondencji stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com
Zwiedzanie, pokazy i warsztaty historyczne |
PATRONATY I PARTNERZY

Projekty unijne

"Miasto Wolin swoje powstanie i rozwój zawdzięcza położeniu geograficznemu - nad rzeką Dziwną i Zalewem Szczecińskim. Życie dawnego Wolina związane było z morzem, a ówcześni mieszkańcy zajmowali się m.in. w rybactwem, a także rzemiosłami powiązanymi z tym fachem, jak np. szkutnictwo czy wyrób lin i sieci. Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów zrealizowało jeden z najważniejszych produktów turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Skansen Centrum Słowian i Wikingów jest to rekonstrukcja zabudowy wczesnośredniowiecznego Wolina, pokazująca czasy największej świetności i rozkwitu miasta. Należy uznać, że skansen stał się tzw. "generatorem" ruchu turystycznego.
Turyści zwiedzający skansen i uczestniczący w licznych imprezach, często poszukują możliwości noclegu w Wolinie. Liczną grupę turystów stanowią dzieci i młodzież oraz inne grypy zorganizowane. Obecnie w całej gminie Wolin istnieje jedynie kilka obiektów noclegowych. Zakwaterowanie dużej grupy osób w Wolinie jest w zasadzie nie możliwe. Obecnie turyści spędzają w Wolinie przeważnie jeden dzień. Aby te pobyty wydłużyły się do 2-3 dniowych konieczny jest rozwój infrastruktury turystyczno - noclegowej.
Realizowany obecnie przez wolińskie stowarzyszenie projekt pt.: „Wzbogacenie oferty turystycznej Wolina poprzez budowę obiektu noclegowego o charakterze schroniska młodzieżowego” polega, jak sama nazwa wskazuje, na wybudowaniu obiektu noclegowego wraz z wyposażeniem. Budynek zlokalizowany jest w Wolinie na ul. Mostowej 24, w kwartale rewitalizowanych kamienic, od strony cieśniny Dziwny.
Projekt prowadzony jest w zakresie działania Lokalnej Grupy Rybackiej „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczności” i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
Ogólnodostępna oferta noclegowa, skierowana będzie głównie dla grup (zielone szkoły, udział w warsztatach itp.), jednakże nie wyklucza się także turystów indywidualnych. Na terenie obiektu znajdować się będzie 50 miejsc noclegowych oraz pomieszczenia, w których będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne, warsztatowe oraz integracyjne. Pomieszczenia te będą także wykorzystywane na działania kulturalne i edukacyjne kierowane do mieszkańców oraz turystów i związane w popularyzacją tradycji regionalnej, w tym rybołówstwa i związków Wolina z morzem. Część budynku przeznaczona będzie także na pomieszczenia biurowe stowarzyszenia. Będzie to obiekt całoroczny. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych (winda, przystosowane łazienki). Dodatkowo w holu i pomieszczeniach wspólnych zaprezentowane zostaną eksponaty związane z rozwojem i historią rybołówstwa w Wolinie i okolicy oraz związków regionu z Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Inwestycja rozpoczęła się na początku 2015. Planowane zakończenie - przed sezonem wakacyjnym 2018.
Realizacja projektu wpisuje się w pełni w planowane przedsięwzięcia i zakres działania Lokalnej Strategii Rozwoju: Infrastruktura turystyczno - rekreacyjna Zalewu Szczecińskiego i okolic.
Przedmiotowy projekt wypełni lukę w ofercie turystycznej Wolina. Przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego i popularyzacji innych atrakcji turystycznych Wolina i okolic, jak np. wzgórze Wisielców, marina, plaża i kąpielisko nad Zalewem. Projekt wpłynie zatem na wzbogacenie i rozszerzenie oferty turystycznej gminy Wolin, co przełoży się na poprawę wykorzystania walorów turystyczno – rekreacyjnych tego obszaru. Należy także wskazać, że realizacja wspomnianego zamierzenia spowoduje dłuższe pobyty turystów i wzrost ruchu turystycznego, a w ślad za tym zwiększenie popytu na usługi powiązane z turystyką, jak np. gastronomia, wynajem łodzi, kajaków lub organizacja rejsów.
Stworzona nowa oferta podniesie walory turystyczne Wolina i wpłynie na rozwój innych form turystyki. Dodatkowo planowana ekspozycja dotycząca związków Wolina z rybołówstwem, w połączeniu z edukacyjną ofertą Stowarzyszenia przyczyni się także do zachowania i promocji regionalnej tradycji i historii.
Więcej informacji na https://ciskontakt.wixsite.com/projekty
Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów ogłasza nabór uczestników programu pt. „Centrum Integracji Społecznej. Aktywnie Do Pracy!”, realizowanego zgodnie z umową nr RPZP.07.02.00-32-K004/17-00, który swoim zakresem obejmuje następujące działania:
Utworzenie „Powiatowego Centrum Integracji Społecznej Wolin” ( CIS ) w Wolinie.
I. Blok aktywizacji społecznej; na początku udziału poszczególnych osób z grupy docelowej, zostanie przygotowany kompleksowy program (ścieżka integracji) dopasowana do ich potrzeb oddziałująca na wszystkie zdiagnozowane deficyty. Będzie to możliwe dzięki wsparciu grupy docelowej przez pracownika socjalnego / doradcę (w tym doradcę zawodowego), animatora środowiskowego pełniącego również funkcję pośrednika pracy oraz psychologa.
- zajęcia indywidualne w ramach spotkań z doradcą, pedagogiem, terapeutą, coachem i innymi specjalistami – wg. zdiagnozowanych potrzeb uczestników,
- zajęcia warsztatowe aktywizujące, podnoszące kompetencje społeczne z zakresu: poszukiwania pracy, wzrostu kompetencji społecznych, organizacyjnych, zarządzania finansami i in. zdiagnozowane przez pracownika socjalnego/doradcę w porozumieniu z osobą wykonującą diagnozę na potrzeby określenia ścieżki reintegracji.
II. Blok aktywizacji zawodowej;
-szkolenia i kursy pozwalające na nabycie kompetencji społecznych, zawodowych i kwalifikacji zawodowych.
Niektórzy z uczestników będą mogli wziąć udział w więcej niż 1 szkoleniu zawodowym o ile będzie to wynikać ze ścieżki reintegracji oraz specyfiki pracy, jaką będzie wykonywał beneficjent.
Planowane rodzaje szkoleń:
- szkolenia kompetencyjne z zakresu rozwoju kompetencji zawodowych
- GASTRONOMIA: BHP zasady obróbki, przechowywania, produktów dietetyka system HACCP, barista i In pokrewne.
– ADMINISTRACJA i TURYSTYKA: BHP, Pracownik Hotelowy, Obsługa komputera ECDL, Obsługa oprogramowania, Obieg dokumentów, Archiwizowanie, Dekretowanie, Podstawy księgowości, Obsługa oprogramowania graficznego, Tworzenie prezentacji, Obsługa klienta, gościa hotelowego Savoir-vivre, Obsługa programu check-in, check-out, podstawy współpracy z portalami np. Trivago i in – w zależności od potrzeb.
- OGÓLNOBUDOWLANE - BHP Montaż rusztowań, Betoniarz, Brukarz, Dekarz Cieśla Malarz-tapeciarz, Murarz-tynkarz i in – w zależności od potrzeb. W przypadku osób, dla których zdiagnozowane będą odmienne predyspozycje dobrane będą szkolenia o innym charakterze, a staże odbywane będą u lokalnych pracodawców.
STAŻE –nabycie doświadczenia zawodowego. Będą one realizowane w CIS oraz u lokalnych pracodawców.
- zaplanowane w ramach projektu działania uwzględniają również usługi rynku pracy w rozumieniu art. 35 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia (…): pośrednictwo pracy oraz doradztwo zawodowe.
Działania w projekcie obejmują beneficjentów komplementarnie w diagnozowanej ścieżce integracji społecznej i zawodowej.
Grupę docelową Projektu stanowić będą mieszkańcy powiatu kamieńskiego: Osoby wyszczególnione w ustawie o zatrudnieniu socjalnym z dnia 13 czerwca 2013 roku Art..1 pkt 2.
1.Osoby dorosłe zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym, w tym długotrwale bezrobotne i z III profilu z zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia (…); Osoby bez doświadczenia zawodowego, kwalifikacji zawodowych lub niskich, dezaktualizowanych narażających na wykluczenie z rynku pracy,
2.Otoczenie osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym (w zakresie niezbędnym dla udzielanego wsparcia osobom zagrożonym ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym
3.Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, w tym szczególnie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi.
Początek naboru do Programu II kwartał 2018 r. ( kwiecień , maj, czerwiec) ; III kwartał 2018 r. ( październik, listopad, grudzień) ; II kwartał 2019 r. ( kwiecień, maj, czerwiec ) - zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania alokacji - min. 51 osób objętych wsparciem.
Chętnych do udziału w Programie zapraszamy już dziś do kontaktu:
„Powiatowe Centrum Integracji Społecznej Wolin”
Biuro Projektu: ul. Mostowa 24, 72-510 Wolin
e-mail: cis.kontakt@jomsborg-vineta.com
tel. 695 479 612, 781 004 085,
gdzie można uzyskać szczegółowe informacje istotne dla potencjalnego uczestnika.
Projekt „Rekreacja z historią w tle Centrum Słowian i Wikingów - Etap II” realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 4 Naturalne otoczenie człowieka, Działanie 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych i współfinansowany jest z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.
Projekt odpowiada na istotne problemy regionu takie jak, brak całorocznej oferty turystycznej, brak pożądanego poziomu zatrudnienia mieszkańców w sektorze około turystycznym, brak całorocznej bazy edukacyjno – warsztatowej połączonej z funkcją gastronomiczną, konieczność dostosowania okresów działalności kulturalno – turystycznej do warunków atmosferycznych, brak pożądanego rozwoju ruchu turystycznego w regionie, niski odsetek turystów pobytowych w regionie gdyż przeważają pobyty trwające do 24 h oraz ograniczone możliwości rozwoju gospodarczego.
Głównym problemem, na który odpowiada planowany projekt jest brak ośrodka edukacyjno – wystawienniczo - ekspozycyjnego w naszej gminie. Obecnie istniejący Skansen Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów nie spełnia w pełni potrzeb ze względu na niewystarczające wyposażenie i niedostateczną infrastrukturę oraz sezonowość działalności, charakterystyczną na naszym terenie. Oferta turystyczna regionu nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, brak jest nowych produktów turystycznych. Zaznaczone jest silne uzależnienie od panujących warunków atmosferycznych.
W chwili obecnej baza kulturalno - turystyczna w gminie Wolin nie jest rozwinięta. Brak także bazy gastronomiczno - rekreacyjnej skierowanej do grup na terenie gminy dodatkowo wpływa niekorzystnie na ruch turystyczny, zniechęcając do pozostania w regionie na dłużej.
Planowane obiekty mają mieć charakter XIII wieczny, czyli z późniejszego okresu średniowiecza. Nawiązuje to także do ciekawego okresu w historii Wolina, a mianowicie do czasów nadania miastu praw miejskich. Założenie realizowane będzie na wyspach pomiędzy Recławiem i Wolinem, a przewiduje budowę 10 mniejszych drewnianych domów warsztatowych oraz dużego domu o charakterze warsztatowo – gastronomicznym, w którym odbywać się będą zarówno różnego rodzaju wystawy, jak i szkolenia, warsztaty, czy konferencje.
