Regulamin historyczny

Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie – regulamin poprawności historycznej

Datowanie Festiwalu Wolin: IX – XI wiek

Strój

Zalecamy aby strój uczestników był spójny pod względem historyczności, terytorium oraz statusu społecznego odtwarzanej postaci i opierać się na źródłach. Brak spójności to na przykład łączenie w jednej odtwarzanej sylwetce hełmu typu Gjermundbu z tarczą typu migdał czy szablą.

Zabronione jest używanie niehistorycznego obuwia, pasków współczesnych, ubrań uszytych z innych materiałów niż len, wełna i ewentualnie jedwab, współczesnej biżuterii, zegarków i okularów przeciwsłonecznych, jak również pomalowanych paznokci, tipsów, hybryd itp. W przypadku niehistorycznych fryzur lub kolorów włosów rekomendowane jest ukrycie ich pod chustą lub czapką. Niewskazane jest również mieszanie odtwarzanych kultur.

Uczestnicy przywożący zwierzęta muszą posiadać dla nich historyczne naczynia, z których zwierzęta będą jeść i pić.

Obozowisko

Na terenie obozowiska nie powinny być widoczne rzeczy współczesne, ubrania, śpiwory, karimaty, plastikowe butelki itp. i innych rzeczy niezbędnych do przygotowania pożywienia.

Narzędzia obozowe i użytku codziennego typu siekiera, szpadel, motyka, nóż, kociołki, patelnie  itp. powinny być przedmiotami wykonanymi na wzór przedmiotów z czasów które odtwarzamy. Prosimy o ograniczenie palenia tylko do miejsc do tego wyznaczonych oraz o używanie telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w zamkniętych namiotach.

Wszystkie sprzedawane i prezentowane wyroby muszą być historyczne: repliki oryginałów lub stylizowane na wczesnośredniowieczne – ceny nie mogą być umieszczane na współczesnych metkach. Można używać  kawałków skór , materiału i in. z ręcznie  wypisaną ceną.

Uzbrojenie

Uzbrojenie i ekwipunek bojowy powinien być zadbany, pozbawiony niebezpiecznych zadziorów i rdzy, pancerze powinny być bez dziur, czy innych większych uszkodzeń. To samo tyczy się strojów tekstylnych.

Użytkownicy broni: miecz, szabla, nóż bojowy itp. powinni być zaopatrzeni w pochwy do takowych. Włócznie oraz wszelkie topory i czekany osadzone powinny być bezpiecznie i solidnie na porządnie wyglądających drzewcach. Dopuszczamy do walki włócznie dwuręczne z zamocowanym na stałe bezpiecznym i estetycznym zakuciem/zawinięciem lub kulką. Uzbrojenie tak samo jak strój powinno być spójne pod względem historyczności, terytorium oraz statusu społecznego odtwarzanej osoby. Zabronione jest wychodzenie do walki bez butów.

Hełmy powinny mieć źródła na datowanie Festiwalu, to jest na IX –XI wiek (a więc nie są dopuszczone na przykład hełmy Vendel, Valsgarde czy Sutton Hoo lub wzorowane na nich wariacje).

Wszelkie dodatkowe zabezpieczenia (np. maski sekretne) powinny być ukryte pod osłoną kolczą, czepcem lub kapturem.

Ze względów bezpieczeństwa wymagamy by przy hełmach znajdowały się osłony karku (czapy pikowane, filcowe, czepce/kaptury kolcze itp.). Rekomendowane są również historyczne osłony twarzy.

Dopuszczone do użycia są tarcze wykonane z desek lub ze współczesnej sklejki, w przypadku oklejenia jej z obu stron zgodnym historycznie materiałem. Tarcze powinny być bez znacznych ubytków i współczesnych elementów montażowych.

Zabronione jest używanie jakichkolwiek widocznych osłon piszczeli i przedramion, w tym wszelkiego rodzaju karwaszy. Współczesne ochraniacze stawów mogą być w użyciu jedynie ukryte pod strojem. Wyjątkiem są spójne z odtwarzaną sylwetką osłony dla koczowników wykonane na podstawie znalezisk archeologicznych .

Zabronione jest używanie: elementów ekwipunku datowanych na okres inny niż ramy czasowe imprezy (IX-XIw.), kolczug wykonanych z drutu ocynkowanego, skórzanych lamelek, tarcz o niemających swojego odzwierciedlenia w źródłach historycznych kształtach i rozmiarach oraz innego uzbrojenia nie mającego oparcia w źródłach z epoki, na którą datowany jest Festiwal.

Weryfikacja poprawności historycznej przez Organizatora

Podczas trwania Festiwalu osoby wyznaczone przez Organizatora Festiwalu weryfikują spełnienie wymogów poprawności historycznej zarówno przez poszczególnych uczestników Festiwalu, jak i przez obozowiska zaproszonych grup. Przysługuje im prawo wymagania od uczestników niezwłocznego zdjęcia lub ukrycia niehistorycznych elementów stroju lub uzbrojenia lub ukrycia wszelkich niezgodnych z datowaniem Festiwalu elementów obozowiska.

W przypadku gdy uczestnik lub grupa nie stosuje się do poleceń osób wyznaczonych przez Organizatora do weryfikacji poprawności historycznej, to mogą zostać zobowiązani do opuszczenia Festiwalu i nie zostaną zaproszeni w przyszłości.

Wyznaczone przez Organizatora osoby mają prawo fotografowania lub filmowania uczestników i obozowisk celem dokumentowania dla celów dowodowych naruszeń niniejszego regulaminu, na co uczestnicy wyrażają zgodę przez sam fakt wysłania zgłoszenia i potwierdzenia zapoznania się z niniejszym regulaminem.

Uwaga – wyżej opisane wymogi są obowiązkowe już od 2024 roku. 

Z racji zbliżającego się terminu Festiwalu jedynie spójność stroju i uzbrojenia uczestników pod względem geograficznym ma w 2024 roku charakter zalecenia, zaś od edycji w 2025 roku ma charakter obowiązkowy.

Do turniejów bojowych już od 2024 roku nie będzie dopuszczony wojownik, którego strój lub uzbrojenie nie spełnia wymogów historyczności lub spójności.