Ustawa Kamilka

Załącznik do
Zarządzenia nr  – 1/07/2024
Prezesa Zarządu oraz Członków Zarządu Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta, Recław 37, 72-510 Wolin z dnia 15.07.2024 r.

Polityka, standardy oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
w Stowarzyszeniu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta

Spis treści
1. Cel…………………………………………………………………………………………..3
2. Podstawa prawna …………………………………………………………………………..3
3. Zakres stosowania………………………………………………………………………….3
4. Definicje……………………………………………………………………………………4
5. Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci…………………….5
6. Bezpieczne relację między pracownikami stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta a dzieckiem………………………………………………..………..5
7. Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka…………………………………5
8. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego…………………………………………………………………………..……..…6
9. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia, gdy małoletni jest krzywdzony przez pracownika Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta……….7
10. Rekrutacja nowych pracowników…………………………………………………………8
11. Wdrożenie Polityki ochrony dzieci oraz monitoring……………………………..……….8
12. Procedura bezpiecznego korzystania z Internetu, urządzeń elektronicznych i reagowania w
przypadku stwierdzenia lub podejrzenia cyberprzemocy…………………………………….9
13. Zasady ochrony wizerunku małoletniego………………………………………………. 9
14. Przepisy końcowe………………………………………………………………………..10
15. Załączniki……………………………………………………………………………..……10

  1. Cel
  2. Celem wprowadzenia niniejszej Polityki jest:
  3. a) ochrona małoletnich przed krzywdzeniem i zapobieganie działaniom chroniącym małoletnich przed krzywdzeniem.
  4. b) określenie i wskazanie zakresów obowiązków osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo małoletnich znajdujących się na terenie Skansenu Centrum Słowian i Wikingów oraz Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem;
  5. c) podejmowanie odpowiedniej interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletnich i/lub bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia małoletniego;
  6. d) określenie działań: edukacyjnych oraz profilaktycznych, a także interwencyjnych mających na celu zapewnienie małoletnim bezpieczeństwa;
  7. e) respektowanie praw małoletnich;
  8. f) ochrona małoletnich przed przemocą ze strony osób dorosłych (rodziców, opiekunów, pracowników Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta) oraz innych małoletnich.
  1. Zastosowanie niniejszej Polityki ochrony małoletnich powinno zapewnić bezpieczeństwo małoletnim, a także wprowadzić procedury postępowania na wypadek zdarzenia.
  2. Polityka ochrony małoletnich jest jednocześnie dokumentem określającym zadania osób funkcyjnych, pracowników oraz współpracowników podmiotów trzecich, które na mocy zawartych umów mają kontakt z małoletnimi na terenie skansenu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta i Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem
  1. Podstawa prawna
  1. Ustawa z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.) – art. 22b, art. 22c.
  2. Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606) – art. 7 pkt 6.
  3. Ustawa z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.) – art. 266 § 1 i 2.
  4. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 ze zm.).

III. Zakres stosowania

  1. Polityka ochrony małoletnich obowiązuje od 14.08.2024 r. i stosują się do niej wszystkie osoby zatrudnione w Stowarzyszeniu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta na umowę o pracę, stażyści, praktykanci, wolontariusze oraz osoby realizujące zadania na podstawie podpisanej umowy cywilnoprawnej.
  2. Polityka w swoim zakresie odnosi się do:
  3. a) osób małoletnich, które znajdują się pod opieką osoby pełnoletniej;
  4. b) osób pełnoletnich, które sprawują pieczę nad małoletnim;
  5. c) pracowników Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta których działalność związana jest z edukacją, wypoczynkiem lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich.
  6. Dla skutecznej realizacji Polityki ochrony krzywdzonych małoletnich zapewnia się:
  7. a) szkolenia w zakresie dbania o bezpieczeństwo małoletnich,
  8. b) okresowe szacowanie ryzyka zagrożeń,
  9. c) monitorowanie zastosowanych środków ochrony małoletnich,
  10. d) możliwość realizacji wytycznych zawartych w Ustawie z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw oraz Ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym,
  11. e) wdrożenie odpowiednich środków zapobiegawczych obniżających ryzyko zdarzenia,
  12. f) wdrożenie procedur szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia podejrzenia krzywdzenia małoletniego.
  13. Definicje
  1. Przez krzywdzenie małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym pracowników Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbanie.
  1. Małoletni (dziecko) – każda osoba poniżej 18 roku życia.
  2. Interwencja prawna – zawiadomienie policji lub prokuratury o podejrzeniu popełnienia   przestępstwa na szkodę małoletniego lub zawiadomienie właściwego Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich o zagrożeniu dobra małoletniego.
  3. Opiekun małoletniego – rodzic/rodzice posiadający pełne prawa rodzicielskie lub opiekun prawny mający prawo do reprezentacji małoletniego.
  4. Interwencja prawna na rzecz krzywdzonego małoletniego – powiadomienie organów o krzywdzeniu małoletniego, podejmowanie działań zgodnie z najlepszym interesem małoletniego i współpracę służb zaangażowanych w ochronę krzywdzonego małoletniego, zwane dalej „interwencja”.
  5. Zgoda opiekuna – zgodę osoby uprawnionej do reprezentacji małoletniego, w szczególności jego przedstawiciela ustawowego (rodzica, opiekuna prawnego) lub innej osoby uprawnionej do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu.
  6. Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich
  1. Pracownicy Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta w ramach wykonywania swoich obowiązków powinni zwracać uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich.
  2. W przypadku stwierdzenia sytuacji krzywdzenia małoletniego należy podjąć odpowiednie kroki i zapewnić mu pomoc.
  3. Wszelkie działania związane z kontaktem z małoletnim muszą odbywać się z poszanowaniem prawa do ochrony prywatności tego małoletniego.
  1. Bezpieczne relacje między pracownikami Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta a małoletnimi
  1. Pracownicy są zobowiązani dbać o bezpieczeństwo małoletnich podczas pobytu na terenie Skansenu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta oraz Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem (organizowane wydarzenia, spotkania, warsztaty i inne).
  2. Dopuszczalna forma bezpośredniego kontaktu z małoletnim oparta jest na poszanowaniu praw małoletniego z zachowaniem jego intymności.
  3. Pracownicy Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta w kontaktach z małoletnimi:

a)nie zawstydzają,

b)nie lekceważą,

c)nie obrażają.

  1. W trakcie kontaktu z małoletnimi, pracownicy Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta powinni zwracać się do małoletnich z szacunkiem, używać zrozumiałego języka, dostosowanego do percepcji małoletniego.
  2. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie.
  3. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
  4. Zajęcia należy prowadzić w taki sposób, aby były dostosowywane do potrzeb i możliwości małoletnich, w szczególności jeżeli mowa o dzieciach z niepełnosprawnościami.
  5. Komunikacja pomiędzy pracownikiem a małoletnim w formie on-line, powinna być uzasadniona, celowa i prowadzona służbowymi środkami komunikacji.

VII. Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego

  1. Pracownik, który przyjmuje informację o krzywdzeniu małoletniego, zapewnia dyskrecję i bezpieczeństwo zgłaszającemu podczas jego wysłuchania.
  2. Pracownik informuje o zaistniałej sytuacji lub zdarzeniu Prezesa lub Członka Zarządu Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta.
  3. Prezes Zarządu bądź Członek Zarządu wskazany przez Prezesa Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta zajmujący się sprawą podejrzenia krzywdzenia małoletniego, dbając o dyskrecję i komfort, przeprowadza z poszkodowanym rozmowę w celu ustalenia (o ile jest to możliwe) okoliczności zdarzenia (gdzie, kiedy doszło do zdarzenia lub zdarzeń, jaka była ich częstotliwość).
  4. Jeżeli stan małoletniego tego wymaga i wskazuje na zagrożenie jego zdrowia i/lub życia, Prezes Zarządu, przewodnik grupy lub inna poinformowana osoba wzywa lekarza do skansenu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta bądź Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem.
  5. Prezes Zarządu bądź pracownik wskazany przez Prezesa Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta zawiadamia lub/i wzywa do muzeum rodzica/opiekuna prawnego/osobę z najbliższej rodziny pokrzywdzonego niebędącego sprawcą przemocy.
  6. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 4 do niniejszej Polityki.
  7. Prezes Zarządu podejmuje decyzję o przekazaniu informacji do odpowiedniej instytucji, która jest uprawniona do wszczyna procedury „Niebieskiej Karty”.
  8. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego, Prezes Zarządu niezwłocznie powiadamia Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich (interwencja prawna). W sytuacji podejrzenia czynu karalnego Prezesa Zarządu zobowiązany jest powiadomić policję (interwencja prawna na rzecz małoletniego /krzywdzonego).

VIII. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego

  1. Pracownik, który przyjmuje informację o krzywdzeniu małoletniego, zapewnia dyskrecję i bezpieczeństwo zgłaszającemu podczas jego wysłuchania.
  2. Pracownik informuje o zaistniałej sytuacji lub zdarzeniu Prezesa Zarządu.
  3. Prezes Zarządu bądź pracownik wskazany przez Prezesa Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta zajmujący się sprawą podejrzenia krzywdzenia małoletniego, dbając o dyskrecję i komfort, przeprowadza z poszkodowanym rozmowę w celu ustalenia (o ile jest to możliwe) okoliczności zdarzenia (gdzie, kiedy doszło do zdarzenia lub zdarzeń, jaka była ich częstotliwość).
  4. Jeżeli stan małoletniego tego wymaga i wskazuje na zagrożenie jego zdrowia i/lub życia, Prezes Zarządu, przewodnik grupy lub inna poinformowana osoba wzywa lekarza do Skansenu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta bądź Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem..
  5. Prezes Zarządu bądź pracownik wskazany przez Prezesa Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta zawiadamia lub wzywa do skansenu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta bądź Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem rodzica/opiekuna prawnego/osobę z najbliższej rodziny małoletnich biorących udział w zdarzeniu.
  6. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, osobną dla małoletniego krzywdzącego oraz krzywdzonego, której wzór stanowi Załącznik nr 4 do niniejszej Polityki.
  7. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego, Prezes Zarządu niezwłocznie powiadamia Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich (interwencja prawna). W sytuacji podejrzenia czynu karalnego Prezes Zarządu  zobowiązany jest powiadomić policję (interwencja prawna na rzecz małoletniego krzywdzonego).
  1. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony przez pracownika Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta.
  1. W przypadku podejrzenia, że małoletni może być krzywdzony przez pracownika lub jeżeli pracownik jest świadkiem krzywdzenia małoletniego przez innego pracownika, należy podjąć działania mające na celu przerwanie tego zdarzenia oraz wyjaśnienie okoliczności zdarzenia.
  2. W przypadku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez pracownika, pracownik ten zostaje natychmiast odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi (nie tylko pokrzywdzonym małoletnim) do czasu wyjaśnienia sprawy.
  3. Prezes Zarządu stara się ustalić przebieg zdarzenia. Prezes Zarządu bada okoliczności sprawy, w szczególności ma obowiązek wysłuchać pracownika podejrzewanego o krzywdzenie, małoletniego oraz innych świadków zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji, której wzór określa załącznik nr 4.
  4. Jeżeli stan małoletniego tego wymaga i wskazuje na zagrożenie jego zdrowia i/lub życia, Prezes Zarządu, przewodnik grupy lub inna poinformowana osoba wzywa lekarza do Skansenu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta bądź Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem.
  5. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia małoletniego zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów prawnych.
  6. W przypadku potwierdzenia krzywdzenia małoletniego Prezes Zarządu powiadamia o zdarzeniu opiekunów małoletniego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia.
  7. W sytuacji podejrzenia czynu karalnego Prezes Zarządu zobowiązany jest powiadomić policję (interwencja prawna na rzecz małoletniego krzywdzonego).
  8. W przypadku potwierdzenia krzywdzenia małoletniego, Prezes Zarządu przeprowadza z pracownikiem rozmowę dyscyplinującą, z której sporządza z pracownikiem protokół ustaleń. Dokument ten powinien zawierać opis sytuacji oraz rozwiązania, które mają zapobiec dalszemu krzywdzeniu małoletniego przez pracownika.
  9. W uzasadnionych przypadkach dyrektor wdraża wobec pracownika postępowanie dyscyplinarne odpowiednio do zapisów w Kodeksie Pracy.
  10. Jeżeli pracownik, który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta, lecz przez podmiot inny, wówczas należy zawiadomić ten podmiot i zarekomendować odsunięcie pracownika od pracy na terenie Skansenu Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta bądź Kompleksu Pod Czerwonym Gryfem, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z tym podmiotem.
  1. Rekrutacja nowych pracowników
  1. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci są informowani o obowiązującej Polityce ochrony małoletnich.
  2. Przed przystąpieniem do pracy związanej z edukacją, wypoczynkiem lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, wybrany kandydat, oprócz innych wymaganych przepisami prawa dokumentów, przedkłada informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w art. 21 ust. 3 ustawy (rozdział XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego), a kiedy prawo na to nie zezwala podpisuję oświadczenie dotyczące niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego (załącznik nr 2).
  3. Przed zatrudnieniem do pracy związanej z edukacją, wypoczynkiem lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, Prezes Zarządu ma obowiązek, sprawdzić przyszłego pracownika w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
  4. Osoba zatrudniana przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta tylko na czas realizacji zadań edukacyjnych i wypoczynkowych z małoletnimi, nie będąca stałym pracownikiem Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta, przed dopuszczeniem do realizacji zadań podaje dane osobowe (załącznik nr 5), które następnie służą Stowarzyszeniu Centrum Słowian i wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta do sprawdzenia przyszłego pracownika w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdzenie dotyczy także osób poniżej 18 roku życia.
  5. Osoby figurujące w Rejestrze lub skazane za przestępstwa określone w art. 21 ust. 3 ustawy nie mogą zostać dopuszczona do wyznaczonych zadań.
  6. Nowo przyjęty pracownik lub współpracownik zapoznaje się z zapisami Polityki Ochrony Małoletnich i potwierdza to własnoręcznym podpisem.
  1. Wdrożenie polityki ochrony małoletnich
  1. Pracownicy i współpracownicy Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta zobowiązani są do zapoznania się z polityką ochrony małoletnich i podpisania oświadczenia (załącznik nr 1).
  2. Pełna i skrócona treść Polityki jest ogólnodostępna w biurze oraz na  stronie internetowej Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg_Vineta.
  3. Prezes Zarządu, z momentem opublikowania Polityki, wyznacza pracownika biura Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta na koordynatora odpowiedzialnego za jej wdrożenie.
  4. Prezes Zarządu, z momentem opublikowania Polityki, wyznacza pracownika biura Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta na koordynatora odpowiedzialnego za przestrzegania zapisów Polityki Ochrony Małoletnich w tym odpowiedzialnego za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
  5. Na podstawie wyników konsultacji i ankiety (załącznik nr 3), koordynator odpowiedzialny za przestrzegania zapisów Polityki zobowiązany jest, nie rzadziej niż raz na dwa lata, zgłaszać Prezesowi Zarządu potrzebę aktualizacji zapisów Polityki.
  6. Pracownicy Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta dopuszczeni do działalności związanej z edukacją, wypoczynkiem lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich powinni być informowani o każdej wprowadzonej zmianie w Polityce Ochrony Małoletnich.

XII. Procedura bezpiecznego korzystania z Internetu, urządzeń elektronicznych i reagowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia cyberprzemocy

  1. Osobą odpowiedzialną za sprawowanie pieczy nad sposobem korzystania z urządzeń, w tym mobilnych, posiadających dostęp do Internetu jest Specjalista Informatyk ds. Cyfryzacji.
  2. Pracownik odpowiedzialny za sprzęt komputerowy oraz pozostałe urządzenia mobilne ma w obowiązku zadbać o zabezpieczenie elektroniki odpowiednimi filtrami i narzędziami bezpieczeństwa, takimi jak oprogramowanie antywirusowe i narzędzia kontroli rodzicielskiej.

XIII. Zasady ochrony wizerunku małoletniego

  1. Pracownicy Stowarzyszenia Centrum Słowian i wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniają ochronę wizerunku małoletniego.
  2. Upublicznienie przez pracowników Stowarzyszenia Centrum Słowian i wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody opiekuna małoletniego.
  3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, wydarzenie publiczne, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
  4. Jeżeli małoletni lub opiekunowie prawni nie wyrażają zgody na utrwalanie wizerunku małoletniego, pracownicy Stowarzyszenia Centrum Słowian i wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta są zobowiązani do respektowania ich decyzji.

XIV. Przepisy końcowe

  1. Niniejsza Polityka oraz procedury ochrony małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
  2. Ogłoszenie Polityki ochrony małoletnich przed krzywdzeniem następuje poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub w innym widocznym miejscu w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta oraz zamieszczenie na stronie internetowej oraz wywieszenie w wersji skróconej (załącznik nr 6) w miejscu publicznie dostępnym.