Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej 24-29.07.2021

Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej
24 lipca – 29 lipca 2021 roku
„Impreza dofinansowana ze środków Województwa Zachodniopomorskiego”
Eksperymenty i doświadczenia:
Bartnik – Produkcja świec, pokaz robienia słomianej kószki
Garncarz – produkcja ceramiki oraz wypał w piecu.
Hutnik – budowa pieców dymarskich, przygotowanie rudy do wytopu oraz wytop żelaza.
Łucznik – pokaz historycznych technik wykonywania łuków i strzał.
Muzyk – warsztaty gry na instrumentach dawnych.
Podczas warsztatów archeologii eksperymentalnej codziennie odbywać się będą zajęcia z gry
na instrumentach .
Kowal – wytwarzanie przedmiotów z tzw. stali zgrzewanej i obróbka żelaza.
Tkaczka – produkcja nici z runa owczego, filcu oraz tkanie materiału na krosnach pionowych,
stemplowanie tkanin
Snycerz – rzeźbienie tabliczek woskowych oraz wykonanie czerpaków i łyżek
Skórnik – wytwarzanie przedmiotów skórzanych.
Rymarz – podstawowych technik i sposobów wykonywania artykułów rymarskich.
Powroźnik – wykonanie lin kręconych i plecionych.
Smolarz – wyrób smoły drzewnej .
Bednarz – wyrób beczek , wiader i balii.
Szklarz – demonstracja wykonania paciorków szklanych oraz prezentacja narzędzi wykorzystywanych przy ich produkcji.

Sobota, 24 LIPCA
10:00 – Rozpoczęcie warsztatów
10:00 – 14:00 Ciesielstwo (wykonywanie ławek i stołków)
12:00 – 14:00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty strunowe i bębny – giterna, rebek)
12:00 – 17:00 – Warsztaty jubilerskie
13:00 –Słowiańskie gotowanie dla wszystkich zainteresowanych
14:00 – Koncert muzyki dawnej
15:00 – Warsztaty taneczne
15:00 – 17.00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty dęte – flety, instrumenty stroikowe).
18:00 – Zakończenie warsztatów

Niedziela, 25 LIPCA
10:00 – Rozpoczęcie warsztatów
11:00 – 13:00 – tkanie na bardku oraz krosnach pionowych (tkaniny i kilimy)
11:00 – 14:00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk ( instrumenty dęte – flety, instrumenty stoikowe).
11:00 – 17:00 – Wykonywanie form odlewniczych z wykonanych modeli woskowych
12:00 – Konkursy z nagrodami dla dzieci
13:00 – Koncert muzyki dawnej
14:00 – 18:00 – Łuczarstwo (wykonywanie Łuku, prezentacja etapów powstawania łuku)
15:00 – Warsztaty taneczne – grupa
16:00 – Wykład Rafała Jakubowskiego “Bóstwo Jelenia i Szamana Jelenia w rytualizmie ludów
Indoeuropejskich”
15.00 – 17.00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty
strunowe i bębny -giterna, rebek).
16:00 – 18:00 – wykańczanie brzegów odzienia, nauka projektowania krajek
18:00 – Zakończenie warsztatów

Poniedziałek , 26 LIPCA
10:00 – Rozpoczęcie warsztatów
11:00 – Rozpalenie ognia przy pomocy krzesiwa
11:00 – 14:00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty dęte – flety, instrumenty stroikowe).
11:00 – 16:00 – Warsztaty jubilerskie
11:00 – 16:00 – Wypał dziegciu metodą garnczkową
12:00 – Warsztaty witrażownictwa
13:00 – Warsztaty śpiewu archaicznego
14:00 – Warsztaty taneczne
15:00 – Gry i zabawy dla dzieci
16:00 – Tykwa w życiu codziennym w okresie wczesnego średniowiecza
15.00 – 17.00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty strunowe i bębny – giterna, rebek).
17:00 – Koncert muzyki dawnej
18:00 – Zakończenie warsztatów

Wtorek , 27 LIPCA
10:00 – Rozpoczęcie warsztatów
10:00 – 16:00 – wypał dziegciu metodą garnczkową
11:00 – 14:00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty dęte – flety, instrumenty stroikowe).
12:00 – Wypiek pod kopułką glinianą w palenisku bułek, chleba oraz podpłomyków
13:00 – Warsztaty śpiewu archaicznego
14:00 – Warsztaty taneczne
15.00 – 17.00 – Wspólne muzykowanie – Dobromir Strzelczyk
16:00 – Konkursy z nagrodami
17:00 – Koncert muzyki dawnej
18:00 – Zakończenie warsztatów

Środa , 28 LIPCA
10:00 – Rozpoczęcie warsztatów
11.00 – 13.00 – Warsztaty – tkanie na bardku – Małgorzata Just Weaving
11:00 – 14:00 – Warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk (instrumenty strunowe – giterna, rebek).
11:00 – 16:00 – Wypał dziegciu metodą garnczkową
11:00 – 17:00 – Warsztaty jubilerskie
11:00 – 17:00 – Garbowanie skóry metodą tłuszczową
13:00 – Warsztaty witrażownictwa
14:00 – Warsztaty taneczne
15:00 – Prelekcja: “Rodzanice, słowiańskie porządki losu”
15.00 – 17.00 – Wspólne muzykowanie – Dobromir Strzelczyk
16:00 – Koncert muzyki dawnej
18:00 – Zakończenie warsztatów

Czwartek, 29 lipca
10:00 – Rozpoczęcie warsztatów
11.00- Prelekcja: Artefakty i bohaterowie czyli jak opowieści kształtują kulturę i tradycję.
-Bajka o Żarptaku i mieczu Swaroga
11:00 – 13:00 –”Sprang – wielki nieobecny?” Warsztaty tworzenia sprangu, czyli elastycznych plecionek- Alicja Mega
12:00 – 14:00 – warsztaty gry na instrumentach dawnych – Dobromir Strzelczyk
12:00 – Słowiańskie gotowanie dla wszystkich zainteresowanych
12:00 – Wypał dziegciu z kory brzozowej – otwarcie garnków
13:00 – Warsztaty śpiewu archaicznego
14:00 – Prelekcja: “Marzanna, słowiańska bogini zimy i śmierci i jej związki z Boginią Ziemi w świetle materiałów historycznych i etnograficznych”
15:00 – Koncert muzyki dawnej
16:00 – Warsztaty taneczne
17.30 – Ptasie Opowieści – spotkanie z sokolnikiem oraz jego ptakiem
18:00 – Zakończenie warsztatów
Z przyczyn niezależnych od organizatora program może ulec zmianie.